- Ideal for everyday office use and industrial applications.
- Mid-range natural-latex, rubber content.
- Excellent stretch and a firm hold.
- Sturdier, with a higher tensile strength, than average rubber bands for everyday use.
- Good band count per pound.
<
>
#18 (3" x 1/16") Advantage Rubber Bands, 1/4 lb. Box
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Pack Weight | 0.3 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #18 |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Advantage Rubber Band |
| Product Line | Advantage |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Office ~ Warehouse ~ Home |
| Country of Origin | United States |
| Length | 3" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Alliance Rubber |
| Type | Rubber Bands |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: ALL00699244 Stock Available
-
Product Code: BSN15735142 Stock Available
-
Product Code: ALL3733898 Stock Available
-
Product Code: ALL37336241 Stock Available
-
Product Code: ALL3719688 Stock Available
-
Product Code: ALL3717624 Stock Available
-
Product Code: ALL2540546 Stock Available
-
Product Code: ALL2507513 Stock Available
-
Product Code: ALL2140528 Stock Available
-
Product Code: ALL2018522 Stock Available
-
Product Code: ALL3764633 Stock Available
-
Product Code: ALL2740568 Stock Available
-
Product Code: ALL2707575 Stock Available
-
Product Code: ALL26845521 Stock Available
-
Product Code: ALL2505536 Stock Available
-
Product Code: ALL20645121 Stock Available
-
Product Code: ALL2033537 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews
