Alliance Rubber Pale Crepe Gold Rubber Bands - Size: #64 - 3.5" Length x 0.3" Width - Stretchable, Durable, Reusable - Golden Crepe - 1 Box
- Ultra-soft stretch with a soft hold.
- Nearly the highest percentage of natural-rubber latex of any rubber band.
- Durable and long-lasting.
- Recommended for both repeated applications and for packaging-pliable applications where a soft hold is most important.
- Excellent band count per pound.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Golden Crepe |
| Size Standard | #64 |
| Width | 0.3" |
| Product Name | Pale Crepe Gold |
| Product Line | Pale Crepe Gold |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Length | 3.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Multipurpose |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Pale Crepe Gold® rubber bands feature the softest stretch and the highest natural-latex rubber content of any comparable product. A higher natural rubber content equates to a lighter-weight band with greater stretchiness and increased longevity; and as a bonus, when buying by the pound, you receive more of what you need for less. Though great as a general-purpose band for a wide range of tasks around the home, office and workplace, these bands are particularly useful for delicate- and pliable-goods packaging applications, from food to musical instruments, fine-art poster-prints to valuable trading cards. Their soft stretch also makes these bands ideal for repetitive tasks where minimizing hand-stress and fatigue or minimizing the potential for repetitive-strain injuries might be desired. Use these bands again and again without worrying about whether they'll remain strong and intact—they're designed for it.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN157482974 Stock Available
-
Product Code: BSN1574617 Stock Available
-
Product Code: BSN15743Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN15741244 Stock Available
-
Product Code: BSN15737383 Stock Available
-
Product Code: ALL3733819 Stock Available
-
Product Code: ALL37336223 Stock Available
-
Product Code: ALL3719629 Stock Available
-
Product Code: ALL26339Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL26335156 Stock Available
-
Product Code: ALL26325160 Stock Available
-
Product Code: ALL26199293 Stock Available
-
Product Code: ALL26189Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL26165Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL24335129 Stock Available
-
Product Code: ALL2419530 Stock Available
-
Product Code: ALL2418526 Stock Available
-
Product Code: ALL2416510 Stock Available
-
Product Code: ALL2414510 Stock Available
-
Product Code: ALL3764627 Stock Available
-
Product Code: ALL26649Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2664512 Stock Available
-
Product Code: ALL26329Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2619514 Stock Available
-
Product Code: ALL26185Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2464550 Stock Available
-
Product Code: ALL2462545 Stock Available
-
Product Code: ALL2432540 Stock Available
-
Product Code: ALL2431521 Stock Available
-
Product Code: ALL243053 Stock Available
-
Product Code: ALL240856 Stock Available