‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Sterling Rubber Bands - Size: #16 - 0.9" Length x 0.1" Width - Durable, Elastic - Natural Crepe - 1 Box
Ships 2-3 Business Days
10 Stock Available
- Excellent count per pound, making these standard bands a great value for all your needs.
- High percentage of natural-rubber latex.
- Reliable stretch with a moderately firm hold.
- Recommended for general-purpose tasks where fast-application and repeated-use are most important.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #16 |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Sterling Rubber Band |
| Product Line | Sterling |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Kitchen ~ Home ~ Office ~ Warehouse ~ Garage |
| Country of Origin | United States |
| Length | 0.9" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Rubber bands offer the best value per rubber band. No. 16 bands offer a high percentage of rubber content and an excellent count per pound. Sterling is highly recommended for fast application and repeat use.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ALL00699183 Stock Available
-
Product Code: ALL3733819 Stock Available
-
Product Code: ALL37336222 Stock Available
-
Product Code: ALL3719629 Stock Available
-
Product Code: ALL3717640 Stock Available
-
Product Code: ALL2540537 Stock Available
-
Product Code: ALL2507527 Stock Available
-
Product Code: ALL2140537 Stock Available
-
Product Code: ALL2018517 Stock Available
-
Product Code: ALL2016528 Stock Available
-
Product Code: ALL3764626 Stock Available
-
Product Code: ALL2740520 Stock Available
-
Product Code: ALL2707510 Stock Available
-
Product Code: ALL26845166 Stock Available
-
Product Code: ALL26649Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2505513 Stock Available
-
Product Code: ALL2464549 Stock Available
-
Product Code: ALL2462545 Stock Available
-
Product Code: ALL2064581 Stock Available
-
Product Code: ALL2033573 Stock Available
-
Product Code: ALL2016937 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews