‹ Prev
Next ›
#64 (3 1/2" x 1/4") Advantage Rubber Bands, 1/4 lb. Box
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Ideal for everyday office use and industrial applications.
- Mid-range natural-latex, rubber content.
- Excellent stretch and a firm hold.
- Sturdier, with a higher tensile strength, than average rubber bands for everyday use.
- Good band count per pound.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 0.3 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #64 |
| Width | 0.3" |
| Product Line | Advantage |
| Product Name | Advantage Rubber Band |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Office ~ Warehouse ~ Home |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Length | 3.5" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Alliance Rubber |
| Type | Rubber Bands |
Description
This No. 64 rubber band for everyday use offers a mid-range rubber content. Advantage rubber bands are recommended for industrial applications where a sturdy band with higher tensile strength is required. The number count of the rubber bands is approximate.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN157482978 Stock Available
-
Product Code: BSN1574617 Stock Available
-
Product Code: BSN15743Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN15741244 Stock Available
-
Product Code: BSN1573934 Stock Available
-
Product Code: BSN15737506 Stock Available
-
Product Code: ALL26335159 Stock Available
-
Product Code: ALL26325160 Stock Available
-
Product Code: ALL26165Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2507527 Stock Available
-
Product Code: ALL2416510 Stock Available
-
Product Code: ALL2414510 Stock Available
-
Product Code: ALL3764627 Stock Available
-
Product Code: ALL2707510 Stock Available
-
Product Code: ALL2664512 Stock Available
-
Product Code: ALL2619514 Stock Available
-
Product Code: ALL2505513 Stock Available
-
Product Code: ALL240856 Stock Available
-
Product Code: ALL2064583 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews