‹ Prev
Next ›
Saunders Lock-O-Matic Legal Archboard - 2.50" Clip Capacity - 9" x 17 1/2" Sheet Size - Hardboard - Brown - 1 Each
Ships 2-3 Business Days
50 Stock Available
- Locking arch rings are 2.75" apart and hold up to 2.5" of paper.
- Made from hardboard.
- Built-in hanging hole.
- Made from recycled and/or recovered materials .
Product Details
General Information
| Board Material | Hardboard |
| Product Color | Brown |
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 9" Width x 17 1/2" Length |
| Recycled Content | 100% |
| Width | 9" |
| Product Name | Lock-O-Matic Legal Archboard |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Clip Capacity | 2.50" |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Features | Dual Sided |
| Length | 17" |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Clipboard |
Description
Archboard features unique Lock-O-Matic dual arch rings and 1/8" brown hardboard. Locking feature on rings prevents the mechanism from being opened accidentally. Surface has a smooth finish on the front and back. Archboard holds letter-size and A4-size papers and offers a 2.5" capacity.
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV40311836 Stock Available
-
Product Code: UNV40308Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV40306558 Stock Available
-
Product Code: UNV40304Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV40303Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV4030261 Stock Available
-
Product Code: SAU21612Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU21611Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU21610Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU21609Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU21608Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU226018 Stock Available
-
Product Code: BSN018631075 Stock Available
-
Product Code: BSN018611687 Stock Available
-
Product Code: BSN018601641 Stock Available
-
Product Code: BSN01863BX89 Stock Available
-
Product Code: BSN01861BX140 Stock Available
-
Product Code: BSN01860BX135 Stock Available
-
Product Code: BSN01858BX210 Stock Available
-
Product Code: BSN018582533 Stock Available
-
Product Code: BSN49269626 Stock Available
-
Product Code: BSN4926635 Stock Available
-
Product Code: SAU21800Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU2160648 Stock Available
-
Product Code: SAU216057 Stock Available
-
Product Code: SAU2160424 Stock Available
-
Product Code: SAU2160381 Stock Available
-
Product Code: SAU2160252 Stock Available
-
Product Code: SAU05612242 Stock Available
-
Product Code: OIC8310364 Stock Available
-
Product Code: OIC830638 Stock Available
-
Product Code: NAT01541102 Stock Available
-
Product Code: NAT01540Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LEO89725Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BAU6163414 Stock Available
-
Product Code: SAU21803Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU00439Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN16519Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN165061072 Stock Available
-
Product Code: BSN013829 Stock Available
-
Product Code: BAU616327 Stock Available
-
Product Code: OIC8301616 Stock Available
-
Product Code: NAT01542Contact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: OIC83159Contact Us for a Substitute
-
Product Code: OIC83157Contact Us for a Substitute
-
Product Code: OIC831564 Stock Available
-
Product Code: SAU0571227 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD76 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BXContact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN16506BX89 Stock Available
-
Product Code: OIC8321928 Stock Available
Reviews
No Reviews