‹ Prev
Next ›
Saunders Recycled Plastic Clipboards - 1" Clip Capacity - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Blue - 1 Each
22 Stock Available
- High-capacity clip securely holds up to a 1" stack of paper.
- Fits letter/A4 sized documents.
- Made from durable plastic with ruler edges.
- Built-in hang hole.
- Sleek design is perfect for nurses, teachers, and modern office professionals.
Product Details
General Information
| Board Material | Plastic |
| Product Color | Blue |
| Recycled Content | 96% |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Width | 9" |
| Product Name | Recycled Plastic Clipboards |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Clip Capacity | 1" |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Clipboard |
Description
Color-code your life and work by using the Recycled Plastic Clipboard with high-capacity clip. Bright-colored, slim clipboard is made from a high percentage of recycled polystyrene. Use this clipboard as a visual aide and color-code by department or task in any environment, such as medical, sports teams or classrooms. This clipboard features a strong, high-capacity clip that securely holds 1" of letter-size and A4-size paper. Hang it neatly on the wall using the built-in hanging hole.
People who bought this also bought
-
Product Code: SAU2354012 Stock Available
-
Product Code: SAU22540Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN01870Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN018691343 Stock Available
-
Product Code: BSN01868194 Stock Available
-
Product Code: BSN01867186 Stock Available
-
Product Code: BSN0186654 Stock Available
-
Product Code: BSN01870BDContact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN01869BD223 Stock Available
-
Product Code: BSN01868BD32 Stock Available
-
Product Code: BSN01867BD30 Stock Available
-
Product Code: BSN01866BD9 Stock Available
-
Product Code: SAU21567Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU0571215 Stock Available
-
Product Code: OIC83100Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN285542604 Stock Available
-
Product Code: SAU0571350 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD107 Stock Available
-
Product Code: BSN65637643 Stock Available
-
Product Code: BSN28554BD433 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX7 Stock Available
-
Product Code: BSN1650844 Stock Available
-
Product Code: BAUTA161181 Stock Available
-
Product Code: BAU6162418 Stock Available
-
Product Code: OIC8321929 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: RTG1024527 Stock Available
-
Product Code: NAT01540Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DIX1441227 Stock Available
-
Product Code: CYO58876461 Stock Available
-
Product Code: REARR130578 Stock Available
-
Product Code: KCC212715784 Stock Available
-
Product Code: PENBLN73C134 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: UNV40311836 Stock Available
-
Product Code: UNV40308Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU2160648 Stock Available
-
Product Code: SAU2160424 Stock Available
-
Product Code: SAU2160382 Stock Available
-
Product Code: NAT01541153 Stock Available
-
Product Code: NAT01540Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU21803Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NAT01542Contact Us for a Substitute
Reviews
No Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: RTG1024527 Stock Available
-
Product Code: NAT01540Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DIX1441227 Stock Available
-
Product Code: CYO58876461 Stock Available
-
Product Code: REARR130578 Stock Available
-
Product Code: KCC212715784 Stock Available
-
Product Code: PENBLN73C134 Stock Available