‹ Prev
Next ›
Saunders Lock-O-Matic Dual Arch Ring Archboard - 2.50" Clip Capacity - 9" x 15" Sheet Size - Arch - Hardboard - Brown - 1 Each
15 Stock Available
- Locking arch rings are 2.75" apart and hold up to 2.5" of paper.
- Made from hardboard.
- Built-in hanging hole.
- Made from recycled and/or recovered materials .
Product Details
General Information
| Board Material | Hardboard |
| Product Color | Brown |
| Sheet Standard | Letter |
| Recycled Content | 100% |
| Sheet Size | 9" Width x 15" Length |
| Width | 9" |
| Product Name | Lock-O-Matic Dual Arch Ring Archboard |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Clip Capacity | 2.50" |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
| Features | Dual Sided |
| Length | 14.5" |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Clipboard |
Description
Archboard features unique Lock-O-Matic dual arch rings and 1/8" brown hardboard. Locking feature on rings prevents the mechanism from being opened accidentally. Surface has a smooth finish on the front and back. Archboard holds letter-size and A4-size papers and offers a 2.5" capacity.
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV40311836 Stock Available
-
Product Code: UNV40308Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV40306560 Stock Available
-
Product Code: UNV40304Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV40303Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV4030261 Stock Available
-
Product Code: SAU2354012 Stock Available
-
Product Code: SAU22540Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU21612Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU21611Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU21610Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU21609Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU21608Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU226018 Stock Available
-
Product Code: BSN018631091 Stock Available
-
Product Code: BSN018611705 Stock Available
-
Product Code: BSN018601643 Stock Available
-
Product Code: BSN01863BX90 Stock Available
-
Product Code: BSN01861BX142 Stock Available
-
Product Code: BSN01860BX136 Stock Available
-
Product Code: BSN01858BX211 Stock Available
-
Product Code: BSN018582547 Stock Available
-
Product Code: BSN49269647 Stock Available
-
Product Code: BSN49266109 Stock Available
-
Product Code: SAU21800Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU2160648 Stock Available
-
Product Code: SAU216059 Stock Available
-
Product Code: SAU2160424 Stock Available
-
Product Code: SAU2160382 Stock Available
-
Product Code: SAU2160222 Stock Available
-
Product Code: SAU0561252 Stock Available
-
Product Code: OIC8310373 Stock Available
-
Product Code: OIC8306310 Stock Available
-
Product Code: NAT01541153 Stock Available
-
Product Code: NAT01540Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LEO89725Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BAU6163414 Stock Available
-
Product Code: SAU21803Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU00439Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN165196 Stock Available
-
Product Code: BSN165061124 Stock Available
-
Product Code: BSN013829 Stock Available
-
Product Code: BAU616327 Stock Available
-
Product Code: OIC8301616 Stock Available
-
Product Code: NAT01542Contact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: OIC83159Contact Us for a Substitute
-
Product Code: OIC83157Contact Us for a Substitute
-
Product Code: OIC831564 Stock Available
-
Product Code: SAU0571350 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD107 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX7 Stock Available
-
Product Code: BSN16506BX93 Stock Available
-
Product Code: OIC8321929 Stock Available
Reviews
No Reviews