‹ Prev
Next ›
Saunders Recycled 1" Capacity Plastic Clipboard - 1" Clip Capacity - 8 19/64" x 11 45/64" Sheet Size - Plastic - Pink - 1 Each
Ships 2-3 Business Days
Contact Us for a Substitute
- High-capacity clip securely holds up to a 1" stack of paper.
- Fits letter/A4 sized documents.
- Made from durable plastic with ruler edges.
- Built-in hang hole.
- Sleek design is perfect for nurses, teachers, and modern office professionals.
Product Details
General Information
| Board Material | Plastic |
| Product Color | Pink |
| Recycled Content | 96% |
| Sheet Size | 8 19/64" Width x 11 45/64" Length |
| Product Name | Recycled 1" Capacity Plastic Clipboard |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Clip Capacity | 1" |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Clipboard |
Description
Color-code your life and work by using the Recycled Plastic Clipboard with high-capacity clip. Bright-colored, slim clipboard is made from a high percentage of recycled polystyrene. Use this clipboard as a visual aide and color-code by department or task in any environment, such as medical, sports teams or classrooms. This clipboard features a strong, high-capacity clip that securely holds 1" of letter-size and A4-size paper. Hang it neatly on the wall using the built-in hanging hole.
People who bought this also bought
-
Product Code: SAU2354012 Stock Available
-
Product Code: SAU2254016 Stock Available
-
Product Code: SAU23519Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN01870Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN018691329 Stock Available
-
Product Code: BSN01868177 Stock Available
-
Product Code: BSN01867133 Stock Available
-
Product Code: BSN0186652 Stock Available
-
Product Code: BSN01870BDContact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN01869BD220 Stock Available
-
Product Code: BSN01868BD28 Stock Available
-
Product Code: BSN01867BD22 Stock Available
-
Product Code: BSN01866BD8 Stock Available
-
Product Code: SAU21567Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU215657 Stock Available
-
Product Code: SAU1201720 Stock Available
-
Product Code: SAU0571227 Stock Available
-
Product Code: OIC83100Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN285542572 Stock Available
-
Product Code: SAU2251912 Stock Available
-
Product Code: SAU2251715 Stock Available
-
Product Code: SAU0571350 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD90 Stock Available
-
Product Code: BSN65637547 Stock Available
-
Product Code: BSN28554BD428 Stock Available
-
Product Code: BSN165195 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX1 Stock Available
-
Product Code: BSN165088 Stock Available
-
Product Code: BSN013829 Stock Available
-
Product Code: BAUTA161181 Stock Available
-
Product Code: BAU6162418 Stock Available
-
Product Code: OIC8321929 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews