‹ Prev
Next ›
Saunders Aluminum Round Corner Clipboards - 1" Clip Capacity - 8 1/2" x 12" Sheet Size - Clamp - Aluminum - Silver - 1 Each
14 Stock Available
- High-capacity clip securely holds up to a 1" stack of paper.
- Made from durable aluminum.
- Built-in hang hole.
- Sleek design is perfect for nurses, teachers, and modern office professionals.
Product Details
General Information
| Board Material | Aluminum |
| Product Color | Silver |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 12" Length |
| Recycled Content | 89% |
| Width | 9" |
| Product Name | Aluminum Round Corner Clipboards |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Clip Capacity | 1" |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Clipboard |
Description
Clipboard features a heavy-duty construction that provides immense strength and durability for long-lasting use in nearly any environment. High-profile clip with a built-in hanging hole keeps up to 1" of paper tightly secured. Smooth aluminum base serves as a sturdy writing surface to help keep your writing neat and legible wherever your work takes you. Clipboard is perfect for warehouse workers, students, teachers, delivery drivers, contractors, trade professionals and more.
People who bought this also bought
-
Product Code: SAU2354012 Stock Available
-
Product Code: SAU2254016 Stock Available
-
Product Code: BSN01858BX210 Stock Available
-
Product Code: BSN018582533 Stock Available
-
Product Code: SAU21800Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU216057 Stock Available
-
Product Code: OIC8310364 Stock Available
-
Product Code: BSN16506BX89 Stock Available
-
Product Code: BSN165061072 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: UBC6015227 Stock Available
-
Product Code: UBC60041352 Stock Available
-
Product Code: SMD7048854 Stock Available
-
Product Code: BSN810022085 Stock Available
-
Product Code: LLR84565Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN6564937339 Stock Available
-
Product Code: BSN2674622 Stock Available
-
Product Code: BICBL11PK174 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: UBC6015227 Stock Available
-
Product Code: UBC60041352 Stock Available
-
Product Code: SMD7048854 Stock Available
-
Product Code: BSN810022085 Stock Available
-
Product Code: LLR84565Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN6564937339 Stock Available
-
Product Code: BSN2674622 Stock Available
-
Product Code: BICBL11PK174 Stock Available