‹ Prev
Next ›
Lorell Executive Mesh Mid-Back Office Chair - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - 5-star Base - 1 Each
Contact Us for a Substitute
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Padded ~ Upholstered ~ Height Adjustment |
| Product Name | Executive Mesh Mid-Back Office Chair |
| Width | 28" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 28.5" |
| Features | Comfortable ~ Padded Armrest ~ Tilt Tension ~ Breathable ~ Handle ~ Tension Control |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Depth | 25.8" |
| Country of Origin | China |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Executive mid-back chair offers a breathable mesh back; height-adjustable, Variable-Resistance Lumbar (VRL) support; and upholstered cushioned seat to enhance your comfort. Simple tilt mechanism can raise or lower the seat to your desired height using the handle. Increase or decrease the tilt tension with the knob control. Functions also include 360-degree swivel and height-adjustable arms with soft polyurethane pads. Black, five-star nylon base is equipped with smooth-rolling casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb. Mid-back chair meets or exceeds BIFMA standards.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR6201514 Stock Available
-
Product Code: SKU-5414865Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFST5400Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BOP905DWNVContact Us for a Substitute
-
Product Code: BOP905DWSGContact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR63210Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM6501BKFContact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM6500BKFContact Us for a Substitute
People who bought this also bought
-
Product Code: UBC6015227 Stock Available
-
Product Code: UBC60041352 Stock Available
-
Product Code: SMD7048854 Stock Available
-
Product Code: BSN810022093 Stock Available
-
Product Code: SAU2251715 Stock Available
-
Product Code: BSN6564937471 Stock Available
-
Product Code: BSN2674622 Stock Available
-
Product Code: BICBL11PK177 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: EUTMM950035Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950033Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950032Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950031Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950029Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950026Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408085Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408066Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408064Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408062Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408051Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408050Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408049Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408048Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408047Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408045Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408044Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408043Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408042Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408041Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408035Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408034Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408033Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408032Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408031Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408030Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408029Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408028Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408026Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408004Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408003Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408002Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408001Contact Us for a Substitute
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: UBC6015227 Stock Available
-
Product Code: UBC60041352 Stock Available
-
Product Code: SMD7048854 Stock Available
-
Product Code: BSN810022093 Stock Available
-
Product Code: SAU2251715 Stock Available
-
Product Code: BSN6564937471 Stock Available
-
Product Code: BSN2674622 Stock Available
-
Product Code: BICBL11PK177 Stock Available