Eurotech Apollo MM9500 Highback Executive Chair - Cordovan Seat Color - Fabric Seat Material - 5-star Base - Canyon Cordovan - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Name | Apollo MM9500 Highback Executive Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 24" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Features | Backrest ~ Breathable ~ Synchro Tilt ~ Comfortable ~ Tilt Lock ~ Tilt Tension |
| Height | 44.1" |
Product Information
| Brand | Eurotech |
| Type | Chair |
Description
Apollo Synchro High Back Chair combines comfort, adjustability and quality for seating well-suited for long hours at the office. Breathable, black mesh back conforms to your back for the right amount of support. Fabric-upholstered, cushioned seat is comfortably contoured. Padded waterfall seat with sloping front reduces pressure on the back of the knees. Tilt-tension control recline rate adapts to weight of user. Tilt lock locks out tilt function. Synchro-tilt back reclines in a preset ratio to seat. Seat-height adjustment sets seat height from 18.9" to 22.4" for your preferred position relative to floor. Width-adjustable arms adjust arms in or out for proper ergonomic positioning. Arm-height adjustment adjusts arm up or down for proper ergonomic positioning while seated. Chair also features casters on the black nylon, five-star base for easy mobility. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions.
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR6201515 Stock Available
-
Product Code: SKU-5414865Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFST5400Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BOP905DWNVContact Us for a Substitute
-
Product Code: BOP905DWSGContact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR63210Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM6501BKFContact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM6500BKFContact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: LLR005802 Stock Available
-
Product Code: EUTMM950067Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950063Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950042Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950035Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950034Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950033Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950032Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950031Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950030Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950029Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950028Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408086Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408085Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408066Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408064Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408062Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408051Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408050Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408049Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408048Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408047Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408045Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408044Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408043Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408042Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408041Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408035Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408034Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408033Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408032Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408031Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408030Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408029Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408028Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408026Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408004Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408003Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408002Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408001Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTME7ERGKM15Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR84565Contact Us for a Substitute
