CHAIR,EXEC,MF,ERGOHUMAN,ME7ERG
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Name | Ergohuman ME7ERG Multifunction Executive Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 27.5" |
| Features | Tilt Tension ~ Tilt Lock ~ Synchro Tilt ~ Tilt Angle ~ Headrest ~ Seat Slider |
| Height | 46" |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
Product Information
| Brand | Eurotech |
| Type | Chair |
Description
Ergohuman High Back Executive Chair with a built-in headrest is engineered with your total comfort in mind. Aesthetics, form and function are merged seamlessly in a single design with adjustable features to achieve ergonomic fine-tuning. Tilt-tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Back-angle adjustment sets the back angle for personalized comfort in a reclined position. Synchro-tilt allows the back to recline in a preset ratio to the seat. Seat-height adjustment lets you set the height to the desired position relative to the floor. Waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort. Back-height adjustment allows the backrest to easily adjust relative to the seat for personalized lumbar region support and comfort. Arms are both depth-adjustable and height-adjustable for proper ergonomic positioning.
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR6201515 Stock Available
-
Product Code: SKU-5414865Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFST5400Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BOP905DWNVContact Us for a Substitute
-
Product Code: BOP905DWSGContact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR63210Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM6501BKFContact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM6500BKFContact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: EUTMM950035Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950033Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950032Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950031Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950029Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950026Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408085Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408066Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408064Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408062Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408051Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408050Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408049Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408048Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408047Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408045Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408044Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408043Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408042Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408041Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408035Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408034Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408033Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408032Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408031Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408030Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408029Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408028Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408026Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408004Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408003Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408002Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408001Contact Us for a Substitute
