‹ Prev
Next ›
Lorell Horizontal Mesh High-Back Conference Chair - Black Seat Color - Fabric, Molded Foam Seat Material - Mesh Back Material - High Back - 1 Each
7 Stock Available
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Name | Horizontal Mesh High-Back Conference Chair |
| Width | 27" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Features | Gas Lift ~ Synchro Tilt ~ Tilt Tension ~ Adjustable Tilt |
| Height | 43" |
| Country of Origin | China |
| Depth | 25.5" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Stunning aluminum arms and base combined with enticing comfort features and a horizontal mesh back make this chair perfect for the conference room or executive office. Synchro-tilt mechanism allows the back and seat to tilt in a 2-to-1 ratio. Tilt tension is adjustable. Pneumatic gas lift allows easy seat-height adjustment from 19" to 22". Relax into the breathable mesh designed to heighten the aesthetic of your decor. Molded foam seat upholstered in black fabric offers cradling comfort. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR6201514 Stock Available
-
Product Code: SKU-5414865Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BOP905DWNVContact Us for a Substitute
-
Product Code: BOP905DWSGContact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR63210Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM6501BKFContact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM6500BKFContact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: EUTMM950035Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950033Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950032Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950031Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950029Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950026Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408051Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408049Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408048Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408047Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408045Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408044Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408043Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408042Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408041Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408035Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408034Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408033Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408032Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408031Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408004Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408003Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408002Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8556133 Stock Available
Reviews
No Reviews