‹ Prev
Next ›
Officemate 83100 Letter Size Wood Clipboard, 9" x 12 .5" ,Recycled Hardboard - 1" Clip Capacity - 9" x 12 1/2" Sheet Size - Clamp - Hardboard - Wood - 1 Each
Contact Us for a Substitute
- Provides a smooth surface while firmly holding papers
- Quality hardwood, smooth on both sides with beveled edges
- Holds letter size sheets
- Rust-resistant 6" clamp securely holds up to 1" of paper
- 6" coated metal spring clip
- Eco-Certified for sustainable use of wood fiber.
- Made from 100% recycled or recovered wood content
Product Details
General Information
| Board Material | Hardboard |
| Product Color | Brown |
| Recycled Content | 100% |
| Sheet Size | 9" Width x 12 1/2" Length |
| Width | 9" |
| Product Name | Hardboard Clipboard |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Clip Capacity | 1" |
Product Information
| Brand | Officemate |
| Type | Clipboard |
Description
Hardboard letter size clipboard made from 100% recycled/recovered wood fibers. 9" width x 12?" height x 2" depth. Strong 6" clip lifts back easily to load documents. Finished on both sides. TSCA Title VI Compliant & CARB 93120.2 Phase II Compliant. Made in USA.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV40311836 Stock Available
-
Product Code: UNV40308Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV40306558 Stock Available
-
Product Code: SAU2354012 Stock Available
-
Product Code: SAU22540Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU21612Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU21611Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU21610Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU21609Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU21608Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN018631087 Stock Available
-
Product Code: BSN018611687 Stock Available
-
Product Code: BSN018601641 Stock Available
-
Product Code: BSN01863BX90 Stock Available
-
Product Code: BSN01861BX140 Stock Available
-
Product Code: BSN01860BX135 Stock Available
-
Product Code: BSN49269647 Stock Available
-
Product Code: BSN49266109 Stock Available
-
Product Code: SAU21800Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU2160648 Stock Available
-
Product Code: SAU216059 Stock Available
-
Product Code: SAU2160424 Stock Available
-
Product Code: SAU2160381 Stock Available
-
Product Code: SAU2160253 Stock Available
-
Product Code: OIC830638 Stock Available
-
Product Code: NAT01541133 Stock Available
-
Product Code: NAT01540Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LEO89725Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BAU6163414 Stock Available
-
Product Code: SAU21803Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU00439Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BAU616327 Stock Available
-
Product Code: OIC8301616 Stock Available
-
Product Code: NAT01542Contact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: UNV40304Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU05612244 Stock Available
-
Product Code: OIC8310373 Stock Available
-
Product Code: BSN285542578 Stock Available
-
Product Code: BSN65637553 Stock Available
-
Product Code: BSN28554BD429 Stock Available
-
Product Code: BSN16508Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN165061104 Stock Available
Reviews
No Reviews