‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber X-treme Rubber Bands - 7" Length x 0.1" Width - Latex-free, Durable, UV Resistant, Ozone Resistant, Heavy Duty, Reusable - Ethylene Propylene Diene Monomer (EPDM) - Lime Green - 200 / Box
86 Stock Available
- Latex-free rubber bands made from a type of synthetic rubber called EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer).
- EPDM gives the bands outstanding properties that make it resilient to UV, heat, ozone, weather and age.
- Ideal for a wide range of applications.
- Recommended for home, office and recreational use.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Lime Green |
| Width | 0.1" |
| Product Name | X-treme Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 200 / Box |
| Length | 7" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Latex-free rubber bands made from a type of synthetic rubber called EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer). This type of rubber gives the bands outstanding properties that make it resilient to UV, heat, ozone, weather and age. Each 7" x 1/8" band has built-in longevity and offers a wide range of applications for home, office and recreational use.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ALL00699183 Stock Available
-
Product Code: BSN157438 Stock Available
-
Product Code: BSN15741240 Stock Available
-
Product Code: BSN1573934 Stock Available
-
Product Code: BSN15737374 Stock Available
-
Product Code: BSN15735251 Stock Available
-
Product Code: BSN157297840 Stock Available
-
Product Code: ALL3733815 Stock Available
-
Product Code: ALL37336221 Stock Available
-
Product Code: ALL3719629 Stock Available
-
Product Code: ALL3717630 Stock Available
-
Product Code: ALL26339Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL26335130 Stock Available
-
Product Code: ALL26325160 Stock Available
-
Product Code: ALL26199288 Stock Available
-
Product Code: ALL26189Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL26165Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2540537 Stock Available
-
Product Code: ALL24335128 Stock Available
-
Product Code: ALL2419529 Stock Available
-
Product Code: ALL2418521 Stock Available
-
Product Code: ALL2416510 Stock Available
-
Product Code: ALL2414510 Stock Available
-
Product Code: ALL2140537 Stock Available
-
Product Code: ALL2018519 Stock Available
-
Product Code: ALL2016528 Stock Available
-
Product Code: ALL2740517 Stock Available
-
Product Code: ALL26329Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2619513 Stock Available
-
Product Code: ALL26185Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2432539 Stock Available
-
Product Code: ALL2431521 Stock Available
-
Product Code: ALL243053 Stock Available
-
Product Code: ALL240856 Stock Available
-
Product Code: ALL2033572 Stock Available
-
Product Code: ALL2016937 Stock Available
-
Product Code: ALL00700763 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews