- Professional-grade construction.
- All-plastic to resist rusting, chipping, and peeling.
- Square shape for easy storage.
- Molded handles.
- Reinforced rims.
<
>
Rubbermaid Commercial Brute Square Container - 40 gal Capacity - Square - Rounded Corner, Snap Lock, Handle, Smooth, Easy to Clean - 28.8" Height x 27" Width x 23.3" Depth - Gray - 1 Each
2 Stock Available
Product Details
General Information
| Capacity | 40 gal |
| Product Color | Gray |
| Width | 27" |
| Product Name | Brute Square Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 23.3" |
| Height | 28.8" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Description
The Rubbermaid Commercial Trash Can is designed with strength in mind from professional-grade, heavy-duty plastic that won't rust, chip, peel, or fade. These garbage cans have reinforced rims for added strength, molded grips for easy lifting, and anti-jam nesting for easy storage and removal.
People who bought this also bought
-
Product Code: RCP2147584Contact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP1779739Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS23RCContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP17797341 Stock Available
-
Product Code: HLCHLS50DSOContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS24DPOContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS21UOTTRSContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS21UOTTRIOContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS21UOTRECContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS21UOTCOPContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS21UOTContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS16STVContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS16STRContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS16DCSSContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP2136963Contact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP3959GRACTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP354600GYCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP354060GYCT18 Stock Available
-
Product Code: RCP354060BGCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP352600GYCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP264360YLCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP264360GYCT3 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECT1 Stock Available
-
Product Code: RCP262000GYCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP1956185CT1 Stock Available
-
Product Code: GJO60465CT45 Stock Available
-
Product Code: RCP1779734CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCPSC14EPLSMContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP1779739CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP9W22GYContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP9W2273BLUContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP3959GRAContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP264360YL2 Stock Available
-
Product Code: RCP614600BGContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP262000GYContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP18836115 Stock Available
-
Product Code: RCP18834586 Stock Available
-
Product Code: GJO60465181 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2700GRAY3 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2700BE12 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2100GY1 Stock Available
-
Product Code: RCP356988GY4 Stock Available
-
Product Code: RCP356988BK25 Stock Available
-
Product Code: RCP264360GY15 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BK23 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BE9 Stock Available
-
Product Code: RCP19719681 Stock Available
-
Product Code: RCP19719562 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews
