- Heavy-duty, 8" (20.3 cm) wheels afford easy mobility, even over steps or curbing.
- Attached hinged lid fits tightly, swings back and locks.
- Tough Dur-xâ„¢ construction lends long life. Rounded corners and smooth contours are easy to clean.
- Molded-in axle retainer adds strength.
Rubbermaid Commercial Brute Rollout Container with Lid - 50 gal Capacity - Square - 36.2" Height x 23.4" Width x 28.5" Depth - Gray - 1 Each
Product Details
General Information
| Capacity | 50 gal |
| Product Color | Gray |
| Width | 23.4" |
| Product Name | Brute Rollout Container with Lid |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 28.5" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Height | 36.2" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Brute Roll-out Container with lid is ideal for collecting, consolidating and transporting facility waste. It features heavy-duty wheels for easy mobility over steps or curbs. Attached hinged lid fits tightly, swings back and locks. Reinforced rim delivers superior structural integrity and robust lid designed for added strength. Ergonomic handle allows comfortable push or pull operation. Commercial-grade construction from high-quality materials and heavy-duty wheels withstand the rigors of everyday waste collection indoors and outdoors. Heavy-duty, well-balanced design delivers added stability in high winds and on uneven surfaces. Smooth contours and seamless construction make cleaning easier and quicker to improve staff productivity.
People who bought this also bought
-
Product Code: RCP1779739Contact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP18675312 Stock Available
-
Product Code: RCP3958GYCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP395800BGCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP353600GYCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP352600GYCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP263200YELCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP263200GYCT5 Stock Available
-
Product Code: GJO60464CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP1867531CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP1779739CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP9W22GYContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP9W2273BLUContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP817088BKContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP614600BGContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP263200GY35 Stock Available
-
Product Code: RCP188361513 Stock Available
-
Product Code: RCP18834601 Stock Available
-
Product Code: GJO60463Contact Us for a Substitute
-
Product Code: GJO115816 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2100GY1 Stock Available
-
Product Code: RCP395800BGContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP19719681 Stock Available
-
Product Code: RCP190199917 Stock Available
-
Product Code: RCP18835513 Stock Available
-
Product Code: IMP77323CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: IMP77323Contact Us for a Substitute
-
Product Code: GJO604643 Stock Available
-
Product Code: GJO60463CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: GJO11581CTContact Us for a Substitute
