- Sleek shape and contemporary pattern beautifully blend with modern facilities and environments
- Leak-proof rigid plastic liner included to help contain liquids and keep the surrounding area cleaner
- Retainer bands discreetly hold liner bags in place and out of sight
- Lid is fastened to receptacle for easy waste removal
- Leg levelers provide stability on uneven surfaces
<
>
Rubbermaid Commercial Silhouettes 16G Waste Container - 16 gal Capacity - Square - Perforated, Fire-Safe, Durable - 30.4" Height x 14.8" Width x 14.8" Depth - Steel, Metal - Silver Metallic - 1 Each
Contact Us for a Substitute
Product Details
General Information
| Capacity | 16 gal |
| Product Color | Silver Metallic |
| Width | 14.8" |
| Product Name | Silhouettes 16G Waste Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 30.4" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 14.8" |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Sleek Silhouettes Decorative Square Indoor Waste Container features a contemporary perforated pattern designed to seamlessly and beautifully blend with modern facilities and environments. It is made from heavy-gauge, fire-safe steel with the lid fastened to the receptacle, making waste collection faster and more convenient. Leg levelers provide stability on uneven surfaces. The included leakproof rigid plastic liner helps contain liquids and keep the surrounding area cleaner. Folding retainer bands securely hold liner bags in place and out of sight. The-16 gallon receptacle in Stardust Silver Metallic arrives fully assembled, making setup fast and easy.
People who bought this also bought
-
Product Code: RCP1779739Contact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP18675312 Stock Available
-
Product Code: HLCHLS50DSOContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP3959GRACTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP3958GYCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP395800BGCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP353600GYCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP352600GYCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP264360YLCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP264360GYCT3 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECT1 Stock Available
-
Product Code: RCP263200YELCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP263200GYCT5 Stock Available
-
Product Code: GJO60464CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP1867531CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP1779739CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP9W22GYContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP9W2273BLUContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP817088BKContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP3959GRAContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP264360YL2 Stock Available
-
Product Code: RCP614600BGContact Us for a Substitute
-
Product Code: IMP7352Contact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP9W2700BE12 Stock Available
-
Product Code: RCP395800BGContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP19719681 Stock Available
-
Product Code: RCP19719562 Stock Available
-
Product Code: RCP18835636 Stock Available
-
Product Code: IMP77323CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: IMP7352CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: GJO11581CTContact Us for a Substitute
Alternative Products
Reviews
No Reviews
