Rubbermaid Commercial Slim Jim 23-Gallon Vented Waste Containers - 23 gal Capacity - Rectangular - Durable, Handle - 30" Height x 11" Width x 22" Depth - Black - 4 / Carton
Product Details
General Information
| Capacity | 23 gal |
| Product Color | Black |
| Width | 11" |
| Product Name | Slim Jim 23-Gallon Vented Waste Containers |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Depth | 22" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 30" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
This Slim Jim container delivers the durability needed for commercial environments combined with innovation to increase worker productivity. Four venting channels make removing liners up to 80 percent easier than traditional containers so the Slim Jim helps you get the job done more efficiently. They improve productivity and reduce the risk of worker injury. Integrated cinches allow quick, knot-free liner changes. Space-saving profile fits virtually anywhere. Side handles make handling easy. Slim Jim accessories, such as recycling tops, swing lid, hinge lid and dolly (sold separately), bring you an efficient solution for collection, transportation and disposal of multi-stream waste and recyclables in tight spaces.
People who bought this also bought
-
Product Code: RCP1779739Contact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP1926827CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP18675312 Stock Available
-
Product Code: HLCHLS50DSOContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS24DPOContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS18SSContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS13SSContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS13MXContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS13HXContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS08RCBContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS08RBContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP3959GRACTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP3958GYCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP395800BGCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP353600GYCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP352600GYCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP264360YLCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP264360GYCT3 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECT1 Stock Available
-
Product Code: RCP263200YELCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP263200GYCT5 Stock Available
-
Product Code: RCP261000WHCT1 Stock Available
-
Product Code: SKU-3683641Contact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP1955959CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: GJO60464CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP1926827Contact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP261000WH6 Stock Available
-
Product Code: RCP1867531CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP1779739CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP9W22GYContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP9W2273BLUContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP817088BKContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP3959GRAContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP264360YL2 Stock Available
-
Product Code: RCP614400BG5 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2700BE12 Stock Available
-
Product Code: RCP816088BG5 Stock Available
-
Product Code: RCP395800BGContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP19719681 Stock Available
-
Product Code: RCP19719562 Stock Available
-
Product Code: RCP18835636 Stock Available
-
Product Code: IMP77323CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: GJO11581CTContact Us for a Substitute
