<
>
Rubbermaid Commercial Step-on Waste Container - 12 gal Capacity - 17.1" Height x 15.7" Width x 16.3" Depth - Plastic - Beige - 1 Each
5 Stock Available
Product Details
General Information
| Capacity | 12 gal |
| Product Color | Beige |
| Width | 15.8" |
| Product Name | Step-on Waste Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 16.3" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Height | 17.1" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Step-on Container features a tight-fitting, overlapping lid to contain odors and is approved for fire safety. Slow-close, integrated lid damper helps keep odors and bacteria from escaping. All-plastic construction is tough and puncture-resistant. Heavy-duty pedal controls entry and delivers hands-free sanitary use. Factory Mutual (FM) approved step-on container assists in complying with OSHA regulation; 29 CFR 1910.1030 Occupational Exposure to Bloodborne Pathogens. Capacity is 12 gallons.
People who bought this also bought
-
Product Code: RCP2147584Contact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP1779739Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS23RCContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS18RCContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP18675312 Stock Available
-
Product Code: RCP17797341 Stock Available
-
Product Code: HLCHLS18WRSLContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS50DSOContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS24DPOContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS21UOTTRSContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS21UOTTRIOContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS21UOTRECContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS21UOTCOPContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS21UOTContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS18UOTContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS18DPOContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS17FTSContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS16UOTContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS16STVContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS16STRContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS16DCSSContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS13STVContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS13STRContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP2136963Contact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP3959GRACTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP3958GYCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP395800BGCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP354600GYCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP354060GYCT18 Stock Available
-
Product Code: RCP354060BGCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP353600GYCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP352600GYCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP264360YLCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP264360GYCT3 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECT1 Stock Available
-
Product Code: RCP263200YELCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP263200GYCT5 Stock Available
-
Product Code: RCP262000GYCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP1956185CT1 Stock Available
-
Product Code: RCP1779734CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP1867531CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP1779739CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP9W2273BLUContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP817088BKContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP264360YL2 Stock Available
-
Product Code: CVDK5SS1007SA22 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews
