- Safely contains and disposes of medical sharps waste.
- Lids provide temporary closure, and lock upon final disposal.
- Single use - lid locks onto base to prevent spills.
- Fit carts, brackets and wall-mount cabinets for OSHA compliance.
- Easy assembly.
- Autoclavable.
<
>
Covidien Sharpstar 5 Quart Sharps Container with Lid - 1.25 gal Capacity - Rectangular - 11" Height x 10.8" Width x 4.8" Depth - Red - 1 Each
22 Stock Available
Product Details
General Information
| Capacity | 1.25 gal |
| Product Color | Red |
| Width | 10.8" |
| Product Name | Sharpstar 5 Quart Sharps Container with Lid |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 4.8" |
| Manufacturer | Covidien |
| Manufacturer Website Address | http://www.covidien.com |
| Height | 11" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Biohazard & Clinical |
Description
Sharps refill container with counterbalanced lid is designed for use with Sharpstar In-Room Enclosure System. Design minimizes the potential for overfilling by stopping in the "FULL" position when container reaches maximum capacity. Economical horizontal drop maximizes container volume. Lid design limits accidental or intentional access to container contents and allows visual monitoring of the fill level. Container locks for final disposal.
People who bought this also bought
-
Product Code: RCP1926827CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS18SSContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS13STVContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS13STRContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS13SSContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS13MXContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS13HXContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS08RCBContact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS08RBContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP261000WHCT1 Stock Available
-
Product Code: SKU-3683641Contact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP1926827Contact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP261000WH6 Stock Available
-
Product Code: RCP614400BG5 Stock Available
-
Product Code: RCP614300BG3 Stock Available
-
Product Code: RCP18836115 Stock Available
-
Product Code: RCP18834586 Stock Available
-
Product Code: IMP7352Contact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP1901992Contact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP18835636 Stock Available
-
Product Code: IMP7352CTContact Us for a Substitute
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
