- Professional-grade construction.
- All-plastic to resist rusting, chipping, and peeling.
- Square shape for easy storage.
- Molded handles.
- Reinforced rims.
<
>
Rubbermaid Commercial Square Brute Container - 28 gal Capacity - Square - Handle, Rounded Corner, Easy to Clean, Sturdy - 22.5" Height x 21.5" Width x 21.5" Depth - Plastic - Gray - 1 Each
7 Stock Available
Product Details
General Information
| Capacity | 28 gal |
| Product Color | Gray |
| Width | 21.5" |
| Product Name | Square Brute Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 21.5" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 22.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Description
The Rubbermaid Commercial Trash Can is designed with strength in mind from professional-grade, heavy-duty plastic that won't rust, chip, peel, or fade. These garbage cans have reinforced rims for added strength, molded grips for easy lifting, and anti-jam nesting for easy storage and removal.
People who bought this also bought
-
Product Code: RCP1779739Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HLCHLS50DSOContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP3959GRACTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP3958GYCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP395800BGCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP353600GYCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP264360YLCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP264360GYCT3 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECT1 Stock Available
-
Product Code: RCP263200YELCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP263200GYCT5 Stock Available
-
Product Code: GJO60464CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP1867531CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP1779739CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP9W22GYContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP9W2273BLUContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP3959GRAContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP264360YL2 Stock Available
-
Product Code: GJO115816 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2700BE12 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2100GY1 Stock Available
-
Product Code: RCP395800BGContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP264360BE9 Stock Available
-
Product Code: RCP19719681 Stock Available
-
Product Code: RCP19719562 Stock Available
-
Product Code: IMP77323CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: IMP77323Contact Us for a Substitute
-
Product Code: GJO60463CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: GJO11581CTContact Us for a Substitute
Alternative Products
Reviews
No Reviews
