- Maximum fibre distance of 550m
- Supports Full/Half-duplex Auto-Negotiation
- Includes low-profile/half-height installation bracket
- Compliant with IEEE802.3z 1000Base-SX, IEEE 802.1Q VLAN Tagging, IEEE 802.1P Layer 2 Priority Encoding, IEEE 802.3x full duplex flow control
- Supports RFC 1157 SNMP v1 for remote management
- Jumbo Frame Support
- Supports PCI Message Signaled Interrupt (MSI)
- Preboot Execution Environment (PXE) 2.1
- Supports Wake-on-LAN remote wake-up
- Advanced Configuration Power Management Interface (ACPI) 2.0
<
>
StarTech.com 1 Port PCI Express Gigabit Fiber Network Card - PCI Express x1 - 2 Gbit/s Data Transfer Rate - 1 Port(s) - 1 x SC Port(s) - Optical Fiber - 1000Base-SX - Plug-in Card - TAA Compliant
Contact Us for a Substitute
Product Details
General Information
| Network Technology | 1000Base-SX |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Weight (Approximate) | 2.30 oz |
| Total Number of Ports | 1 |
| Data Transfer Rate | 256 MB/s |
| Device Supported | Computer |
| Host Interface | PCI Express x1 |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Connector Type | 1 - PCI Express x1 Male |
| Capacity | 1 Port |
| Dimensions | 18x120x118mm |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Weight | 66g |
| Warranty | 2 Year Warranty |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Adaptors |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
