<
>
StarTech.com 1-Port 10G SFP+ Fiber Optic Network Card - PCIe - Intel Chip - MM - PCI Express x8 - 20 Gbit/s Data Transfer Rate - Intel 82599 - 1 Port(s) - Optical Fiber - Multi-mode - 10GBase-SR - SFP+ - Plug-in Card
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Weight (Approximate) | 4.10 oz |
| Total Number of Ports | 1 |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Network Technology | 10GBase-SR |
| Data Transfer Rate | 2.50 GB/s |
| Device Supported | Server |
| Host Interface | PCI Express x8 |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Weight | 116g |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Dimensions | 120x18x135mm |
| Capacity | 1 Port |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Cables |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
