- Add a 10GbE SFP+ slot to your server or workstation for fast, high bandwidth connectivity, compatible with SR or LR transceivers
- Compatible with multimode or single-mode fiber
- Intel 82599 chipset with Intel Virtualization Technology for Connectivity
- PXE network boot support
- Compliant with IEEE 802.3ae (10GBASE-LR/SR only) and IEEE 802.3aq (10GBASE-LRM)
- Compliant with PCI Express Rev 2.0 specification, using PCIe x8 (or higher) slot
- Up to 15K jumbo frame support
<
>
StarTech.com 1-Port 10G Open SFP+ Network Card - PCIe - Intel Chip - MM/SM - PCI Express x8 - 10 Gbit/s Data Transfer Rate - Intel 82599 - 1 Port(s) - Optical Fiber - 10GBase-SR, 10GBase-LR - Plug-in Card
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Weight (Approximate) | 3.60 oz |
| Total Number of Ports | 1 |
| Network Technology | 10GBase-SR ~ 10GBase-LR |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Device Supported | Server |
| Host Interface | PCI Express x8 |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Weight | 102g |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Dimensions | 18x135x120mm |
| Capacity | 1 Port |
| Connector Type | PCI Express x8 |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Cables |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
