- QUAD SFP+ ADAPTER: 4 ports on SFP+ network card can provide redundancy, or be aggregated for demanding applications; Data Center Bridging (DCB), virtualization incl. VT-c, SAN & iSCSI offload support
- TECH SPECS: 10 Gbps per port | 4 SFP+ Ports, MSA Compliant | Intel XL710| MMF & SMF Fiber Support | PCIe 3.0 x8 | PXE Boot | 9K Jumbo Frames | Link Aggregation | VLAN | Full profile | 2 Yr. Warranty
- TESTED & VERIFIED PERFORMANCE: We use Spirent SmartBits to validate performance; converged network adapter is compatible w/ leading servers like Dell PowerEdge, HPE ProLiant & Lenovo ThinkSystem
- FLEXIBLE: Use MSA compliant SFP+ module or direct attach cable (DAC) supporting different fiber types; 10 Gigabit Ethernet NIC works w/leading brands of switches, routers, & devices like Cisco & HPE
- WIDE HYPEVISOR & OS COMPATIBILITY: Fiber LAN card compatible w/Windows 7, 8, 8.1, 10; Windows Server 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016, 2019; Linux kernels 3.x + (LTS versions); VMWare ESXi 5.0, 5.1+
<
>
StarTech.com Quad-Port SFP+ Server Network Card - PCI Express - Intel XL710 Chip - PCI Express x8 - 20 Gbit/s Data Transfer Rate - Intel XL710 - 4 Port(s) - Optical Fiber - 10GBase-LR, 10GBase-SR - SFP+ - Plug-in Card
Contact Us for a Substitute
Product Details
General Information
| Weight (Approximate) | 4.30 oz |
| Total Number of Ports | 4 |
| Network Technology | 10GBase-LR ~ 10GBase-SR |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Data Transfer Rate | 2.50 GB/s |
| Device Supported | Server |
| Host Interface | PCI Express x8 |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 122g |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Dimensions | 15x139x100mm |
| Capacity | 4 Ports |
| Connector Type | 1 - PCI Express x8 Male |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Adaptors |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
