- DUAL QSFP+ NETWORK CARD: Two port 40GbE converged network adapter for redundancy or can be aggregated for demanding applications; Data Center Bridging (DCB), virtualization & iSCSI offload support
- TECH SPECS: 2x 40 Gbps Open QSFP+ Ports |MSA Compliant | Intel XL710 Chip |MMF & SMF Fiber Support | PCIe 3.0 x8 | PXE Boot | 9K Jumbo Frames | VLAN | Full & low profile | 2 Yr. Warranty
- TESTED & VERIFIED PERFORMANCE: We use Spirent SmartBits to validate performance of this 40 Gigabit Ethernet Card; compatible w/ leading servers like Dell PowerEdge, HPE ProLiant & Lenovo ThinkSystem
- FLEXIBLE: Use MSA compliant QSFP+ or direct attach cable (DAC) supporting different fiber types w/this 40GbE PCI Express NIC; works w/ leading brands of switches, routers, & devices like Cisco & HPE
- WIDE HYPEVISOR & OS COMPATIBILITY: Network Interface Card works w/ Windows 7, 8, 8.1, 10; Windows Server 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016, 2019; Linux kernels 3.x + (LTS versions); VMWare ESXi 5.0, 5.1+
<
>
StarTech.com Dual-Port QSFP+ Server NIC Card - PCI Express - Intel Chip - PCI Express x8 - Intel XL710-BM2 - 2 Port(s) - Optical Fiber - 40GBase-SR4, 40GBAse-LR4 - QSFP+ - Plug-in Card
Contact Us for a Substitute
Product Details
General Information
| Weight (Approximate) | 4.50 oz |
| Total Number of Ports | 2 |
| Network Technology | 40GBase-SR4 ~ 40GBAse-LR4 |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Device Supported | Server/Workstation |
| Host Interface | PCI Express x8 |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Dimensions | 21x121x181mm |
| Capacity | 2 Ports |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Weight | 127g |
| Warranty | 2 Year Warranty |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Cables |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
