‹ Prev
Next ›
Safco Mobile Blueprint Plan Center - 4 Casters - 2" Caster Size - Steel - x 43.8" Width x 20.5" Depth x 51" Height - Tropic Sand - 1 Each
Contact Us for a Substitute
- Supports up to 1,800 sheets in 18 hanging clamps (sold separately).
- Clamps simply drop in and lift out as needed.
- Adjusts to fit 25 3/4" to 43 3/4" clamps.
- Four 2" casters, two locking.
- Heavy-gauge steel construction.
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Number of Casters | 4 |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Tropic Sand |
| Product Name | Mobile Blueprint Plan Center |
| Width | 43.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Caster Size | 2" |
| Depth | 20.5" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Height | 51" |
Product Information
| Brand | Safco |
| Type | Carts |
Description
Keep files accessible in this easy rolling, high-capacity storage. Large, heavy-gauge steel rack supports up to 1,800 sheets in 18 hanging clamps (sold separately). Easy to set up, clamps simply drop in and lift out as needed. Adjusts to fit 25 3/4" to 43 3/4" clamps to meet your filing needs. Four 2" ball-bearing casters (two locking) glide smoothly.
People who bought this also bought
-
Product Code: VRTVF530023 Stock Available
-
Product Code: VRTVF530009 Stock Available
-
Product Code: STX61507U01C29 Stock Available
-
Product Code: NPRCT100ZZBK49 Stock Available
-
Product Code: FEL450812 Stock Available
-
Product Code: AVT557584 Stock Available
-
Product Code: LLR60177158 Stock Available
-
Product Code: LLR4565029 Stock Available
-
Product Code: SAF5390BL3 Stock Available
-
Product Code: AVT3407521 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews