‹ Prev
Next ›
Fellowes High-Capacity Rolling File Cart - 4 Casters - Metal, Steel - 24" Width x 14" Depth x 20.50" Height - Black - 1 Each
2 Stock Available
- Designed for various sized hanging folders.
- Rolls under desk or credenza for storage.
- Wire and metal tube construction.
- Bottom storage shelf.
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Number of Casters | 4 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal ~ Steel |
| Product Name | High-Capacity Rolling File Cart |
| Weight (Approximate) | 12.19 lb |
| Width | 24" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Height | 20.5" |
| Depth | 14" |
| Country of Origin | China |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Carts |
Description
High-capacity file cart with adjustable divider system accommodates both letter-size and legal-size hanging folders at the same time. Bottom shelf offers extra storage. Four twin-wheel casters (two locking) allow the file cart to roll under your desk or credenza when not in use. Sturdy steel design assembles without tools.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: VRTVF530009 Stock Available
-
Product Code: STX61507U01C29 Stock Available
-
Product Code: NPRCT100ZZBK49 Stock Available
-
Product Code: SAF5060Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR456512 Stock Available
-
Product Code: LLR60177158 Stock Available
-
Product Code: LLR60175518 Stock Available
-
Product Code: LLR4565029 Stock Available
-
Product Code: SAF5390BL3 Stock Available
-
Product Code: AVT3407521 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews