‹ Prev
Next ›
Lorell 2-Tier Wire Mobile File Cart - 4 Casters - Steel - 26" Width x 12.50" Depth x 30" Height - Black - 1 Each
30 Stock Available
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Number of Casters | 4 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Product Name | 2-Tier Wire Mobile File Cart |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 12.5" |
| Height | 30" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Carts |
Description
Wire file cart offers two tiers of mobile filing to organize projects anywhere in your office. Letter-size folders can be placed in two rows for front-to-back filing or one lengthwise row on each file frame. The bottom shelf can be used for storage if additional filing is not needed. File frames accommodate both letter-size and legal-size hanging file folders. Wire cart is made of sturdy steel construction with a scratch-resistant, powder-coat finish. Two of the four swivel casters lock so you can secure the cart by your desk or file cabinet with no concern of it rolling away.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: VRTVF530023 Stock Available
-
Product Code: STX61507U01C26 Stock Available
-
Product Code: NPRCT100ZZBK48 Stock Available
-
Product Code: SAF5060Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR456512 Stock Available
-
Product Code: FEL450812 Stock Available
-
Product Code: AVT557584 Stock Available
-
Product Code: LLR60177157 Stock Available
-
Product Code: LLR60175517 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews