HSM SECURIO B34 - 1/4" - Continuous Shredder - Strip Cut - 32 Per Pass - for shredding Paper, Paper Clip, Staples, CD, DVD, Credit Card - 0.250" Shred Size - P-2/O-2/T-2/E-2 - 12.20" Throat - 26.40 gal Wastebin Capacity - White
- Optimized cutting device technology destroys 35-37 sheets of paper, creating 38 strip-cut particles per page.
- Also shreds staples, paper clips, credit/store cards and CDs/DVDs.
- Anti-Jam Technology prevents jams when machine is overloaded.
- Continuous Duty Operation ensures continual shredding with no down time.
- Energy Management Control System reduces power consumption by up to 90%.
- Comprehensive Safety System – UL Approved, CE-Certified.
- Quiet operation minimizes noise development in the workplace.
- Solid Steel Cutting Cylinder made from 100% solid steel for high cutting capacities.
- Lifetime warranty on cutting cylinder.
Product Details
General Information
| Noise Level Without Load | 56 dB |
| Product Color | White |
| Sheet Shred Capacity | 32 Per Pass |
| Security Level | P-2/O-2/T-2/E-2 |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Strip Cut |
| Wastebin Capacity | 26.40 gal |
| Width | 21.3" |
| Shredding Item | Paper ~ Paper Clip ~ Staples ~ CD ~ DVD ~ Credit Card |
| Product Name | SECURIO B34 - 1/4" |
| Product Model | B34 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 17.3" |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Features | Quiet Operation ~ Anti Jamming ~ Bin Full Indicator ~ Auto Shutoff ~ Caster ~ Removable Waste Bag ~ Overload Protection ~ Auto Start/Stop ~ Bin Viewing Window ~ Durable |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Height | 33.3" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
State-of-the-art German engineering delivers a sleek, high performance, strip cut shredder that's ideal for the contemporary professional environment. Specially hardened 100% steel cutting rollers process paper, plastic and soft metals with ease. Precision V-TEK groove mechanism ensures an excellent cutting capacity to energy expended ratio. EMCS (Energy Management and Control System) provides several convenient, very efficient automatic modes, making it possible to reduce electricity usage by up to 90%. ZES (Zero Energy Standby) eliminates idle power use. Powerful, 650 W balanced electric drive runs continuously without complication. Focused kinetic transference results in whisper-quiet operation. Separate compartments for paper and plastic simplify recycling. Bin window makes it easy to monitor waste material levels.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: HSM2310113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1782113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM2320113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM2250113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM2102113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM2082113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1833123Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1831123Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1783113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1046113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1911123Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1562173OContact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM10451132 Stock Available
-
Product Code: ISRIDEDSH0067HContact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM2353113Stock is Available
-
Product Code: HSM1057123Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1051123Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1044123Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM10301331 Stock Available