HSM SECURIO C16 - 5/32" x 1" - Particle Cut - 7 Per Pass - for shredding Staples, Paper, Paper Clip, Credit Card - 0.156" x 1" Shred Size - P-4/T-4/E-3/F-1 - 8.86" Throat - 6.60 gal Wastebin Capacity - White - TAA Compliant
Product Details
General Information
| Sheet Shred Capacity | 7 Per Pass |
| Security Level | P-4/T-4/E-3/F-1 |
| Wastebin Capacity | 6.60 gal |
| Shred Type | Particle Cut |
| Noise Level Without Load | 60 dB |
| Product Color | White |
| Product Model | C16 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shredding Item | Credit Card ~ Staples ~ Paper ~ Paper Clip |
| Width | 14.4" |
| Product Name | SECURIO C16 - 5/32" x 1" |
| Application/Usage | Office |
| Depth | 10.2" |
| Height | 17.9" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Features | Removable Waste Bag ~ Overload Protection ~ Auto Start/Stop ~ Quiet Operation ~ Anti Jamming ~ Energy Management Control System |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Small, sleek and secure, this cross-cut shredder with a pressure-sensitive safety element is built with precision engineering and ideal for personal use. Optimized cutting device technology destroys 6 to 7 sheets of paper into 1/4" strips, creating 38 strip-cut particles per page. Securio C16c Strip-Cut Shredder also shreds staples, paper clips and credit/store cards. Dust emission tested by independent institute has proven safe and harmless. High-quality materials deliver safety and durability. Cutting rollers are made of hardened solid steel. Folding safety element stops shredding when touched. Quiet operation minimizes noise. Energy Management Control System offers particularly low power consumption of 0.1 watt in standby mode. TAA-compliant shredder also includes automatic start/stop, multifunction button with reversing function, inspection window to monitor filling level and a 6.6-gallon bin. Enjoy effortless emptying of the waste container via the removable housing top.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: HSM1842113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1843113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: GBCWSM1770022 Stock Available
-
Product Code: FEL5015501Contact Us for a Substitute
-
Product Code: FEL50154016 Stock Available
-
Product Code: HSM1922113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM2363113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM23411131 Stock Available
-
Product Code: HSM1923113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1841113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1823113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1821113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM2351113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0360HContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0070HContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0069HContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0068HContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0066HContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0065HContact Us for a Substitute