HSM Pure 530c, 14-18 sheet, cross-cut, 21 gal. capacity
Product Details
General Information
| Noise Level Without Load | 55 dB |
| Product Color | White |
| Security Level | P-4/O-3/T-4/E-3/F-1 |
| Sheet Shred Capacity | 16 Per Pass |
| Shred Type | Particle Cut |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 21.10 gal |
| Width | 19.6" |
| Shredding Item | Staples ~ Paper ~ Paper Clip ~ Credit Card ~ CD ~ DVD |
| Product Name | Pure 530 - 3/16" x 1 1/8" |
| Product Model | 530 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Features | Overload Protection ~ Quiet Operation |
| Height | 28.2" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Depth | 14.3" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Perfect for the demanding workplace, this continuous-duty document shredder features a powerful engine, optimally tuned cutting components and quiet shredding. Cutting rollers made of hardened solid steel shred 16 to 18 sheets of paper into cross-cut 3/16" x 1-1/8" pieces (P-4 security) in one pass. Shredder also shreds staples, paper clips, credit cards and CDs/DVDs. Paper feed with overload protection reduces paper jams. Equipped with a comprehensive safety system, the device automatically switches off if pressure is applied to the safety element. Energy management control system means low power consumption in standby mode. Removable waste container provides effortless emptying and holds 21 gallons. Inspection window clearly indicates when you need to empty the bin. TAA-compliant, mobile shredder also includes automatic start/stop; high-quality wooden cabinet with door; and an 11-3/4" wide paper entry. It uses a 34-gallon shred bag.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: HSM1046113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1841113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM10451132 Stock Available
-
Product Code: ISRIDEDSH0315HContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0314HContact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1044123Contact Us for a Substitute