ideal. IDEDSH0314H Micro Cut Paper Shredder - Micro Cut - 27 Per Pass - 0.187" Shred Size - 32 gal Wastebin Capacity
Product Details
General Information
| Noise Level Without Load | 55 dB |
| Product Color | White |
| Security Level | P-2 |
| Sheet Shred Capacity | 30 Per Pass |
| Wastebin Capacity | 32 gal |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Strip Cut |
| Shredding Item | Paper ~ Staples ~ Paper Clip ~ Credit Card ~ CD ~ DVD |
| Width | 21" |
| Product Name | 3104 Strip-cut Paper Shredder |
| Product Model | 3104 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer | ideal. |
| Manufacturer Website Address | http://www.simplyideal.net |
| Features | Emergency Stop Switch ~ Electronic Capacity Control ~ Caster ~ Lightweight ~ Impact Resistant ~ Manual Reverse ~ Automatic Reverse & Stop ~ Full Bag Stop ~ Zero Energy Standby ~ Steel Cutting Head |
| Height | 36.5" |
| Limited Warranty | Lifetime |
Product Information
| Brand | ideal. |
| Type | Department Shredders |
Description
A powerful, hefty centralized office shredder, the 3104 strip-cut P-2 is designed for 10 to 12 users. Continuous operation and high-quality, solid steel cutting heads minimize downtime while shredding paper, staples, paper clips, credit cards and CD/DVDs. The 12" feed opening and large, lightweight, impact-resistant, easily removable, 32-gallon bin make the 3104 perfect for a large department, floor or small office document reduction and reducing paper-volume needs. Large but quiet 1 horsepower motor chews through 30 sheets of paper at once and up to 762 sheets per minute. High-quality, wooden, easy-open cabinet is mounted on casters for easy mobility. Patented, electronically controlled, transparent safety shield in the feed opening protects fingers and hands. Patented Electronic Capacity Control (ECC) monitors and grades document feeding to prevent jams. German engineering and manufacturing ensure superior quality that will provide many years of trouble-free operation.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: HSM2310113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1782113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM2320113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM2250113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM2102113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM2082113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1833123Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1831123Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1783113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1046113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM23411131 Stock Available
-
Product Code: HSM1911123Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1562173OContact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM10451132 Stock Available
-
Product Code: ISRIDEDSH0067HContact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM2353113Stock is Available
-
Product Code: HSM1057123Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1051123Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1044123Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM10301331 Stock Available
-
Product Code: ISRIDEDSH0068HContact Us for a Substitute