‹ Prev
Next ›
HSM shredstar X10 - 3/16" x 1 1/8" + Sep. CD Cutting Unit - Particle Cut - 10 Per Pass - for shredding CD, DVD, Paper, Staples, Paper Clip, Credit Card - 0.188" x 1.125" Shred Size - P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 - 8.66" Throat - 5.30 gal Wastebin Capacity - White
2 Stock Available
- Powers through 10 sheets of paper, creating 430 cross-cut particles per page.
- Also shreds staples, paper clips, credit/store cards and CDs/DVDs.
- Anti-Jam Technology prevents jams when machine is overloaded.
- Energy Management Control System reduces power consumption by up to 90%.
- Quiet operation minimizes noise development in the workplace.
- Lifetime warranty on cutting cylinder.
- Manual and automatic reversing functions, and automatic start/stop.
- Full-bag indicator, overload protection.
- 5.5-gallon bin.
Product Details
General Information
| Shred Type | Particle Cut |
| Wastebin Capacity | 5.30 gal |
| Sheet Shred Capacity | 10 Per Pass |
| Security Level | P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 |
| Noise Level Without Load | 58 dB |
| Product Color | White |
| Product Model | X10 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | shredstar X10 - 3/16" x 1 1/8" + Sep. CD Cutting Unit |
| Width | 13.6" |
| Shredding Item | CD ~ DVD ~ Paper ~ Staples ~ Paper Clip ~ Credit Card |
| Height | 17.5" |
| Features | Auto Jam Reverse ~ LED Indicator ~ Overload Indicator ~ Power Status Indicator ~ Overheat Indicator ~ Quiet Operation ~ Auto Start/Stop ~ Bin Full Indicator ~ Removable Waste Bag |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Application/Usage | Home/Office |
| Depth | 9.7" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Cross-cut shredder is designed for home office/workplace shredding of paper, credit cards, store cards and CDs. Separate CD cutting unit and waste container for separating and sorting shredded material. Automatic stop/start. Automatic reversing function for the prevention of paper jams. LED displays for stand-by, full container, paper jam, and overheating. Constant operation switch and reverse switch. Filling level display through inspection window. Removable waste container.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: HSM1842113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1843113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM2363113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM23411131 Stock Available
-
Product Code: HSM1923113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1911123Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1841113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1823113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1821113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0362OHContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0315HContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0314HContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0300HContact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM2353113Stock is Available
-
Product Code: HSM2351113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0360HContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0068HContact Us for a Substitute
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews