HSM Pure 120 - 5/32" x 1" - Particle Cut - 6 Per Pass - for shredding Staples, Paper, Paper Clip, Credit Card - 0.156" x 1" Shred Size - P-4/T-4/E-3/F-1 - 8.86" Throat - 5.30 gal Wastebin Capacity - White
Product Details
General Information
| Security Level | P-4/T-4/E-3/F-1 |
| Sheet Shred Capacity | 6 Per Pass |
| Shred Type | Particle Cut |
| Wastebin Capacity | 5.30 gal |
| Product Color | White |
| Noise Level Without Load | 60 dB |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | 120 |
| Width | 14.4" |
| Shredding Item | Staples ~ Paper ~ Paper Clip ~ Credit Card |
| Product Name | Pure 120 - 5/32" x 1" |
| Depth | 10.2" |
| Features | Overload Protection ~ Quiet Operation |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Height | 16.3" |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Cross-cut shredder features a compact design to shred up to 7 sheets of personalized advertising, correspondence of all kinds, receipts and payment documents safely and reliably right at your desk. Hardened steel cutting rollers easily cope with staples and paper clips. In standby mode, this shredder does not consume any power to keep your operating cost at a minimum. Paper feed with overload protection reduces paper jams and sustains the high throughput of paper. A slight pressure on the safety element immediately stops the paper feed and prevents unintentional entry into the machine for safe use. Automatic operation starts on its own when fed with paper and automatically stops after your shredding is complete. Quiet operation minimizes noise development to prevent distracting others in quiet locations. Removable housing top allows you to quickly empty the 5.3-gallon bin for effortless disposal.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: HSM1842113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1843113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: GBCWSM1770022 Stock Available
-
Product Code: FEL5015501Contact Us for a Substitute
-
Product Code: FEL50154016 Stock Available
-
Product Code: FEL5015301Contact Us for a Substitute
-
Product Code: FEL50152016 Stock Available
-
Product Code: FEL5015001Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1922113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM2363113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM23411131 Stock Available
-
Product Code: HSM1923113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1911123Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1841113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1823113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1822113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1821113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM2353113Stock is Available
-
Product Code: HSM2351113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0360HContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0070HContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0069HContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0068HContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0066HContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0065HContact Us for a Substitute