‹ Prev
Next ›
Safco 2-Tier Rolling File Cart - 300 lb Load Capacity - 4 Casters - Steel - 25.75" Width x 14" Depth x 29.75" Height - Black - 1 Each
3 Stock Available
- Two full tiers of filing space.
- Letter size folders can be placed in two rows for front to back filing or one lengthwise row on each file frame.
- Bottom shelf can be used for supplies storage if additional filing is not needed.
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Number of Casters | 4 |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Black |
| Product Name | 2-Tier Rolling File Cart |
| Width | 25.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 14" |
| Country of Origin | China |
| Height | 29.8" |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
Product Information
| Brand | Safco |
| Type | Carts |
Description
Two large full tiers of filing space to meet your filing needs. Letter size folders can be placed in two rows for front to back filing or one lengthwise row on each file frame. Bottom shelf can be used for supplies storage if additional filing is not needed.
People who bought this also bought
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews