‹ Prev
Next ›
Laminate Mobile Roll Files, Eight Compartments, 30-1/8 X 15-3/4 X 29-1/4, Putty
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- “Grandstand” design holds various length rolls at graduated heights.
- Sturdy wood-core with vinyl laminate finish.
- Mobile on 2" casters.
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 50 lb |
| Number of Casters | 4 |
| Product Material | Particleboard |
| Product Color | Putty |
| Product Name | Mobile Roll File |
| Width | 30.3" |
| Weight (Approximate) | 43 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Caster Size | 2" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 15.8" |
| Height | 29.3" |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
Product Information
| Brand | Safco |
| Type | Carts |
Description
“Grandstand” design holds various length rolls at graduated heights for maximum visibility and accessibility. Square tubes for trouble-free removal of contents. Easily mobile with swivel casters. Sturdy wood-core with vinyl laminate finish.
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews