- Thick Padded Contour Seat and AirGrid® Back with Built-in Lumbar Support
- One Touch Pneumatic Seat Height Adjustment
- 2-to-1 synchro Tilt Control with Adjustable Tilt Tension
- Height Adjustable Angled Arms with Soft PU Pads
- Heavy Duty Angled Nylon Base with Oversized Dual Wheel Carpet Casters
<
>
Office Star 5500 Dillon Back & Seat Managers Chair - Black Seat Color - Vinyl Seat Material - Black Back Color - Vinyl Back Material - 5-star Base - Armrest - 1 Each
2 Stock Available
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered ~ Padded |
| Product Name | 5500 Dillon Back & Seat Managers Chair |
| Width | 28.6" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 26.3" |
| Manufacturer Website Address | http://www.officestar.net |
| Manufacturer | Office Star Products |
| Features | Abrasion Resistant ~ Comfortable ~ Upholstered Back ~ Long Lasting ~ Synchro Tilt ~ Tilt Tension ~ Adjustable Tilt ~ Padded Arm ~ Heavy Duty ~ Dual Wheel Caster ~ Angled Base ~ PVC-free ~ Antimicrobial |
| Height | 28.6" |
Product Information
| Brand | Office Star |
| Type | Chair |
Description
The 5500 basic design of Antimicrobial Dillon Back and Seat Managers Chair is an excellent example of simplicity at its best. AirGrid Back with built-in lumbar support conforms to your back for passive ergonomic support. Seat is thickly cushioned for enhanced comfort. Both seat and back are upholstered in antimicrobial vinyl for easier cleaning and longer-lasting use. Functions of this professional chair include One Touch pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel and 2-to-1 synchro tilt control with adjustable tilt tension. Angled arms with soft pads are height-adjustable. Heavy-duty, angled nylon base has oversized, dual-wheel carpet casters.
People who bought this also bought
-
Product Code: BOP6566AMBKContact Us for a Substitute
-
Product Code: HONFXT0STAMU10T1 Stock Available
-
Product Code: BOPB426BKContact Us for a Substitute
-
Product Code: HONNR11SAMU10BT2 Stock Available
-
Product Code: BOPB9533CWTContact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209106Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209105Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209103Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209102Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209101Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209077Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209076Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209075Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209073Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209071Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209069Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR84875Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HONI2UL2FU10TK5 Stock Available
-
Product Code: HONI2UL2AU10TK6 Stock Available
-
Product Code: HONI2MRL2AU10TKContact Us for a Substitute
-
Product Code: HONSVR1AOUR10TKContact Us for a Substitute
-
Product Code: HONSVR1AIUR10TKContact Us for a Substitute
-
Product Code: HONSVM1ALUR10TKContact Us for a Substitute
-
Product Code: HONIW104UR10Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HONIW103UR10Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HONIT105UR10Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HONI2M2AFU10ATKContact Us for a Substitute
-
Product Code: HONI2M2ACU10ATKContact Us for a Substitute
-
Product Code: HONI2M2AMLU10TK2 Stock Available
-
Product Code: BOPB9533CGYContact Us for a Substitute
-
Product Code: BOPB9533CBKContact Us for a Substitute
-
Product Code: HONCMY1AUR10Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAF3397BLContact Us for a Substitute
-
Product Code: SAF3395BV2 Stock Available
-
Product Code: SAF3391BV2 Stock Available
-
Product Code: SAF3391BL1 Stock Available
-
Product Code: LLR8001413 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: LLR86209106Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209105Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209103Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209102Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209101Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209077Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209076Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209075Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209073Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209071Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209069Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8110347 Stock Available
-
Product Code: LLR8110128 Stock Available
-
Product Code: LLR8110019 Stock Available
-
Product Code: LLR661534 Stock Available
-
Product Code: LLR6612854 Stock Available
Reviews
No Reviews
