<
>
Boss Ribbed Back Task Chair - Black Seat Color - Vinyl Seat Material - Black Back Color - Vinyl Back Material - Black Frame Color - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Name | Ribbed Back Task Chair |
| Width | 24.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 28.5" |
| Features | Tilt Tension ~ Gas Lift ~ Upright Locking ~ Upholstered Back ~ Breathable ~ Durable ~ Easy Clean ~ Sturdy ~ Dual Wheel Caster ~ Spring Tilt Mechanism |
| Height | 42.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Ribbed Back Task Chair with polypropylene fixed arms offers exceptional features such as tilt tension, upright lock and pneumatic gas lift for easy height adjustments. CaressoftPlus vinyl is an ultra-soft, breathable upholstery that looks and feels like leather but is more durable and easy to clean. Sturdy, high-crown, 25" nylon base utilizes 2" dual-wheel casters for a smooth roll. Chair holds up to 275 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: BOP6566AMBKContact Us for a Substitute
-
Product Code: HONFXT0STAMU10T1 Stock Available
-
Product Code: OSP5500DR1072 Stock Available
-
Product Code: BOPB9533CWTContact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209106Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209105Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209103Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209102Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209101Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209077Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209076Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209075Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209073Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209071Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209069Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR84875Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HONI2UL2FU10TK5 Stock Available
-
Product Code: HONI2UL2AU10TK6 Stock Available
-
Product Code: HONI2MRL2AU10TKContact Us for a Substitute
-
Product Code: HONSVR1AOUR10TKContact Us for a Substitute
-
Product Code: HONSVR1AIUR10TKContact Us for a Substitute
-
Product Code: HONSVM1ALUR10TKContact Us for a Substitute
-
Product Code: HONIW104UR10Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HONIW103UR10Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HONIT105UR10Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HONI2M2AFU10ATKContact Us for a Substitute
-
Product Code: HONI2M2ACU10ATKContact Us for a Substitute
-
Product Code: BOPB9533CGYContact Us for a Substitute
-
Product Code: BOPB9533CBKContact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8110347 Stock Available
-
Product Code: LLR8110128 Stock Available
-
Product Code: LLR8110019 Stock Available
-
Product Code: LLR661534 Stock Available
-
Product Code: LLR6612854 Stock Available
-
Product Code: SAF3397BLContact Us for a Substitute
-
Product Code: SAF3395BV2 Stock Available
-
Product Code: SAF3391BV2 Stock Available
-
Product Code: SAF3391BL1 Stock Available
-
Product Code: LLR8001413 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: HONNR11SAMU10BT2 Stock Available
-
Product Code: HONCMY1ACU22Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HONCMY1ACU49Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HONCMY1ACU47Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HONI2M2AMLU10TK1 Stock Available
-
Product Code: HONCMY1ACU98Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HONCMY1ACU19Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HONCMY1AUR10Contact Us for a Substitute
Reviews
No Reviews
