‹ Prev
Next ›
Lorell Slim Hanging Tower File Cabinet with Concealed Drawer - 10" Width x 20" Depth x 19.2" Height - Letter, Legal - Vertical - Casters, Compact, Storage Space, Hanging Rail, Key Lock - Silver - Powder Coated - Metal - Recycled
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Finishing | Powder Coated |
| Assembly Required | No |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Metal |
| Product Name | Slim Hanging Tower File Cabinet with Concealed Drawer |
| Width | 10" |
| Media Size Supported | Letter ~ Legal |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | File ~ Supplies ~ Office |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth | 20" |
| Height | 19.2" |
| Features | Casters ~ Compact ~ Storage Space ~ Hanging Rail ~ Key Lock |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Description
Slim Hanging Pedestal is a compact alternative to standard pedestals and great for sit-to-stand workstations. Slim design provides storage space for files and supplies without sacrificing valuable square footage. The metal pedestal also includes hangrails for letter-size or legal-size filing. Pedestal must be attached to a desk or worksurface with included mounting hardware. It is not freestanding.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews