‹ Prev
Next ›
Lorell Fortress Series 22" Commercial-Grade Vertical File Cabinet - 15" Width x 22" Depth x 40.2" Height - 3 x Drawer(s) for File - Letter - Vertical - Ball-bearing Suspension, Removable Lock, Pull Handle, Wire Management - Putty - Steel - Recycled
3 Stock Available
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Product Color | Putty |
| Product Material | Steel |
| Total Number of Drawers | 3 |
| Product Name | Fortress Series 22" Commercial-Grade Vertical File Cabinet |
| Width | 15" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Media Size Supported | Letter |
| Features | Ball-bearing Suspension ~ Removable Lock ~ Pull Handle ~ Wire Management |
| Drawer Type | File |
| Height | 40.2" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer | Lorell |
| Depth | 22" |
| Country of Origin | Mexico |
| Application/Usage | Hanging File Folder |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Description
Commercial-grade, three-drawer vertical file features superior, ball-bearing slide suspension. Steel ball bearings provide the ultimate in smooth and quiet drawer performance. Even when fully loaded, these file drawers open with ease. Factory-installed, core-removable lock allows optional one-key convenience for multiple files. High-sided drawers accept letter-size, hanging file folders. Adjustable wire followers keep files upright. Design also includes an aluminum label holder for easy referencing and convenient pull handle on each drawer. 22" deep Fortress Series Vertical File is made of heavy-gauge steel with recycled content. Nonporous surface is easy to clean and disinfect.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: SKU-8468760Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NPRVF318FFBKContact Us for a Substitute
-
Product Code: NPRVF318EMBK3 Stock Available
-
Product Code: NPRVF318BMWEContact Us for a Substitute
-
Product Code: NPRVF318BMTL6 Stock Available
-
Product Code: NPRVF318BMRDContact Us for a Substitute
-
Product Code: NPRVF318BMNY5 Stock Available
-
Product Code: NPRVF318BMBK117 Stock Available
-
Product Code: NPRVF218AARDContact Us for a Substitute
Alternative Products
Reviews
No Reviews