‹ Prev
Next ›
Lorell Fortress Series Lateral File
Ships in 3-4 Weeks
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Product Color | White |
| Product Material | Steel |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Product Name | Fortress Series Lateral File |
| Width | 18.6" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 28" |
| Manufacturer | Lorell |
| Height | 36" |
| Features | Interlocking ~ Anti-tip ~ Hanging Rail ~ Magnetic Label Holder ~ Removable Lock ~ Locking Bar ~ Ball-bearing Suspension ~ Reinforced Base ~ Leveling Glide |
| Drawer Type | File |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Description
36" wide lateral file features two versatile drawers with hanging file rails for side-to-side filing in letter-size, legal-size or A4-size. Each drawer has a magnetic label holder for easy identification where you need it. Design also features a core-removable lock for security, dual locking bars, full-width pull, ball-bearing slide suspension for smooth opening and closing, reinforced base, and four adjustable leveling guides for stabilization. Interlock system prohibits the extension of more than one drawer at a time for your safety. Counterweight prevents tipping. Lateral file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: SKU-8468760Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NPRVF318FFBKContact Us for a Substitute
-
Product Code: NPRVF318EMBK3 Stock Available
-
Product Code: NPRVF318BMWEContact Us for a Substitute
-
Product Code: NPRVF318BMTL6 Stock Available
-
Product Code: NPRVF318BMRDContact Us for a Substitute
-
Product Code: NPRVF318BMNY5 Stock Available
-
Product Code: NPRVF318BMBK117 Stock Available
-
Product Code: NPRVF218AMWE2 Stock Available
-
Product Code: NPRVF218AMRDContact Us for a Substitute
-
Product Code: NPRVF218AMNY7 Stock Available
-
Product Code: NPRVF218AARDContact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR79136Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR79135Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR79129Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR669115 Stock Available
-
Product Code: LLR6690916 Stock Available
-
Product Code: LLR60660Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR601952 Stock Available
-
Product Code: LLR60156Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR4952813 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews