‹ Prev
Next ›
Lorell Fortress Series 25" Commercial-Grade Vertical File Cabinet - 15" Width x 25" Depth x 28.4" Height - 2 x Drawer(s) for File - Letter - Vertical - Security Lock, Ball-bearing Suspension, Heavy Duty - Light Gray - Steel - Recycled
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Light Gray |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Product Name | Fortress Series 25" Commercial-Grade Vertical File Cabinet |
| Width | 15" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Media Size Supported | Letter |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth | 25" |
| Application/Usage | File Storage |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Manufacturer | Lorell |
| Features | Security Lock ~ Ball-bearing Suspension ~ Heavy Duty |
| Drawer Type | File |
| Height | 28.4" |
| Limited Warranty | Lifetime |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Description
Commercial-grade, two-drawer vertical file features superior, ball-bearing slide suspension. Steel ball bearings provide the ultimate in smooth and quiet drawer performance. Even when fully loaded, the two file drawers open with ease. Factory-installed, core-removable lock allows optional one-key convenience for multiple files. High-sided drawers accept letter-size, hanging file folders. Adjustable wire followers keep files upright. Design also includes an aluminum label holder for easy referencing and convenient pull handle on each drawer. 25" deep Fortress Series Vertical File is made of heavy-gauge steel with recycled content.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
Reviews
No Reviews