‹ Prev
Next ›
Lorell Premium Box/Box/File Mobile File Cabinet with Arch Pull - 15" Width x 22.9" Depth x 27.7" Height - 3 x Drawer(s) for Box, File - Letter - Ball-bearing Suspension, Drawer Extension, Durable, Pencil Tray - Black - Steel - Recycled
Contact Us for a Substitute
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Total Number of Drawers | 3 |
| Product Name | Premium Box/Box/File Mobile File Cabinet with Arch Pull |
| Width | 15" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Media Size Supported | Letter |
| Height | 27.8" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Drawer Type | Box ~ File |
| Features | Ball-bearing Suspension ~ Drawer Extension ~ Durable ~ Pencil Tray |
| Manufacturer | Lorell |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Application/Usage | File |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth | 22.9" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Description
Premium mobile pedestal file features durable construction to withstand intense daily use. Two box drawers include a pencil tray and one divider per drawer to help organize your supplies and belongings. The file drawer accommodates letter-size, hanging file folders with the included hangrails. Secure the contents with the core-removable lock. Premium arch drawer pulls and clean style integrate with most office environments. Precision ball-bearing suspension and full drawer extension deliver optimal performance. Counterweight guards against tipping. Greenguard Gold certified pedestal file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews