Lorell Premium Mid-Back Chair with Adjustable Arms - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Fabric Back Material - Mid Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered ~ Cushioned |
| Product Name | Premium Mid-Back Chair with Adjustable Arms |
| Width | 27.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 26.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Features | Synchro Tilt ~ Comfortable ~ Upholstered Back ~ Tilt Tension ~ Pivot ~ Tilt Lock |
| Height | 43" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Choose the position you need to work best with the customizing features of this mid-back chair with integral lumbar support. Soft armrests adjust in height and width while the arm pad pivots. The tilt lock freezes the back in four positions. Dual-action synchro tilt allows the back to recline at a 2-to-1 ratio to seat angle so you can recline while keeping the seat cushion relatively level to the floor. Other functions include pneumatic seat-height adjustment from 18" to 21-3/4" , seat-glide mechanism from 17" to 18-1/2" and tilt tension. The 20-1/4" wide seat is made with 3" thick molded foam for cushioned comfort. Seat and back are upholstered in boldly colored fabric. Back measures 19" wide x 21-1/4" high. Five-star nylon base is equipped with hooded, dual 60mm casters for easy chair movement.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: NTF2380Y2A10L10Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620988Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620987Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620986Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620985Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620984Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620967Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620966Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620964Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620963Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620962Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620951Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620950Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620949Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620948Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620947Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620946Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620945Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620944Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620943Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620942Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620941Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620935Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620934Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620933Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620932Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620931Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620188Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620187Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620186Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620185Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620184Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620167Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620166Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620164Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620163Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620162Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620151Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620150Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620149Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620148Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620147Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620146Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620145Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620144Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620143Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620142Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620141Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620135Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620134Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620133Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620132Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620131Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFST5455Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8556339 Stock Available
-
Product Code: LLR200175 Stock Available
-
Product Code: LLR8620904Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620903Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620902Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620901Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620104Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620103Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620102Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620101Contact Us for a Substitute