‹ Prev
Next ›
Lorell Ergomesh Managerial Mesh Mid-back Chair - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Black Frame Color - 5-star Base - Black - 1 Each
185 Stock Available
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Color Family | Black |
| Base Shape | 5-star |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment |
| Product Name | Ergomesh Managerial Mesh Mid-back Chair |
| Width | 25.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 23.5" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Height | 40.5" |
| Features | Breathable ~ Reinforced ~ Upholstered Back |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Managerial mid-back chair features a breathable mesh back chair and fabric-upholstered seat. Mesh upholstery is made of high-strength elastic nylon. Ergonomically designed mid-back matches the natural curvature of a person's back. Arms adjust in height (25" to 28-7/10") and in width (24" to 26"). Functions include pneumatic seat-height adjustment (17-7/10" to 21" high from the floor), 360-degree swivel and swivel tilt mechanism. Black frame has five-star, reinforced nylon base (25" diameter) with casters for easy mobility. Seat size is 20" wide x 18-7/10" depth. Back measures 20" wide (at the widest portion) x 19-7/10" high. Weight capacity is 250 lb. Chair meets the CA117 fire-retardant standard.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: LLR8620988Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620987Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620986Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620985Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620984Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620967Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620966Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620964Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620963Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620962Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620951Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620950Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620949Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620948Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620947Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620946Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620945Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620944Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620943Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620942Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620941Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620935Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620934Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620933Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620932Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620931Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620904Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620903Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620902Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620901Contact Us for a Substitute
Additional Documentation
Reviews
No Reviews