‹ Prev
Next ›
Lorell Big & Tall Mesh High-Back Task Chair - Fabric Seat Material - Mid Back - 5-star Base - Black - 1 Each
2 Stock Available
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Color Family | Black |
| Base Shape | 5-star |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | 360° Swivel ~ Upholstered ~ Pneumatic Adjustment ~ Height Adjustment |
| Product Name | High-capacity Mesh High-back Task Chair |
| Width | 29.1" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 31.1" |
| Country of Origin | China |
| Height | 42.5" |
| Features | Breathable ~ Comfortable ~ Arm Height Adjustment ~ Tilt Tension ~ Heavy Duty Caster |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
High-back chair offers bonded a mesh fabric seat, breathable suspension mesh on the back for conforming comfort as well as built-in lumbar support that easily adjusts for ergonomic positioning. Big & Tall design allows a 400 lb. capacity. Arms with soft polyurethane pads adjust in height. Other functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel and tilt tension. Five-star chrome base is equipped with five heavy-duty casters for easy chair movement.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: NTF2380Y2A10L10Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620988Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620987Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620986Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620985Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620984Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620967Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620966Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620964Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620963Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620962Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620951Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620950Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620949Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620948Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620947Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620946Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620945Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620944Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620943Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620942Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620941Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620935Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620934Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620933Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620932Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620931Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620188Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620187Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620186Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620185Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620184Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620167Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620166Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620164Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620163Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620162Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620151Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620150Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620149Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620148Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620147Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620146Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620145Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620144Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620143Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620142Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620141Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620135Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620134Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620133Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620132Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620131Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFST5455Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8556339 Stock Available
-
Product Code: LLR200175 Stock Available
-
Product Code: LLR8620904Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620903Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620902Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620901Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620104Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620103Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620102Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620101Contact Us for a Substitute
Alternative Products
Reviews
No Reviews