‹ Prev
Next ›
Lorell ErgoMesh Series Managerial Mesh Mid-Back Chair - Forte Chive Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Black Frame Color - 5-star Base - Black - 1 Each
Ships in 3-4 Weeks
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Color Family | Black |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Name | ErgoMesh Series Managerial Mesh Mid-Back Chair |
| Width | 25.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 23.5" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Features | Back Height Adjustment ~ Asynchronous Tilt |
| Height | 40.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Managerial mid-back chair features a mesh back for conforming comfort. Ergonomic mid-back matches the natural curvature of a person's back. Arms adjust in height and width. Mid-back chair also offers a five-star nylon base, pneumatic seat-height adjustment (17" to 20-9/10" high from the floor), 360-degree swivel, back-height adjustment, tilt and asynchronous three-lever control. Frame is available in black only. Chair meets the CA117 fire-retardant standard and offers an abrasion rating of 60,000 double rubs (ASTM-D-4175).
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: LLR8620188Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620187Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620186Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620185Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620184Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620167Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620166Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620164Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620163Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620162Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620151Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620150Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620149Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620148Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620147Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620146Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620145Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620144Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620143Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620141Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620135Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620134Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620133Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620132Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620131Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620104Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620103Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620102Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620101Contact Us for a Substitute
Reviews
No Reviews