‹ Prev
Next ›
Lorell Round Planet Table Trolley Cart - Steel - 52" Width x 32.75" Depth x 40.16" Height - Charcoal - For 16 Devices - 1 Each
10 Stock Available
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Product Color | Charcoal |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Round Planet Table Trolley Cart |
| Width | 52" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 32.8" |
| Country of Origin | China |
| Height | 40.2" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Dollies & Skates |
Description
Table cart stores and transports round planet tables up to 71" in diameter. Extractable vertical posts around the trolley immobilize the stacked tables. Wheels have individual brakes for sure stopping while carrying heavy loads. The sturdy steel construction features a powder-coat finish for durability. Cart holds up to 16 tables with a 48" diameter; 14 tables with a 60" diameter; or 13 tables with a 71" diameter.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: HBCSTKDOLLYContact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6253819 Stock Available
-
Product Code: NTFDL5Contact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP265000BKCT1 Stock Available
-
Product Code: LLR42954Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6595630 Stock Available
-
Product Code: LLR99968Contact Us for a Substitute
-
Rubbermaid Commercial Brute Rim Caddy - 26.50" Width x 6.75" Depth x 32.50" Height - Yellow - 1 EachProduct Code: RCP9W8700YW3 Stock Available
-
Product Code: RCP265000BK2 Stock Available
-
Product Code: GJO1158669 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews